Budowa ogrodzenia – jak dobrze zaplanować bramę i ogrodzenie

Wybór odpowiedniego ogrodzenia i rodzaj stawianej bramy powinien nastąpić jak najszybciej, już na etapie planowania budowy domu. Ogrodzenie należy dopasować do naszej działki pod względem jej ogólnych wymiarów, a także od tego czy nasza działka jest bardziej wąska, czy też bardziej szeroka. Umiejscowienie domu i ewentualnego parkingu na samochody też ma bardzo duże znaczenie. Te elementy są brane pod uwagę przy dostosowywaniu rodzaju bramy wjazdowej.

Bramy dwu i jednoskrzydłowe

Bramy jednoskrzydłowe są częstszym wyborem przy działkach wąskich i długich. Bramy z oczywistych względów otwierają się do wnętrza działki, więc musimy uwzględnić sporo miejsca na otwierane skrzydło przy takim właśnie wyborze. Jeżeli chcemy parkować samochód nie w garażu, lecz przed domem to nie może on stać za blisko bramy, żeby jej skrzydło podczas otwierania nie uderzyło lub nie porysowało samochodu. Bramy jednoskrzydłowe są również znacznie cięższe więc przy ręcznym otwieraniu również może być do kłopotliwe.

Bramy dwuskrzydłowe są popularniejszych rozwiązaniem, fachowcy od firmy Framet zachęcają do takiego właśnie wyboru. Są one nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu ze względu na wagę, czy też możliwość otworzenia tylko jednego skrzydła, ale także znacznie lepiej się prezentują na przydomowych posesjach. Zamawiając bramę kutą w zakładzie kowalstwa artystycznego można liczyć na indywidualny projekt i solidne wykonanie

Bramy przesuwne

Gdy mamy szeroką działkę, nie musimy zabierać miejsca w głąb tylko zastosować mechanizm bramy przesuwnej w bok. Taka brama ładnie się chowa wzdłuż ogrodzenia praktycznie nie robiąc przy tym żadnej szkody. Przy bramach przesuwnych trzeba dobrze je umiejscowić, a także rozplanować położenie furtki. Bardzo często przy tego rodzajach bram stosuje się silniki do bram, dzięki którym można wygodnie, za pomocą pilota otwierać i zamykać bramę wjazdową do swojej posesji.

Altanka w Twoim ogrodzie

Aranżując swoje ogrody często decydujemy się na postawienie w nich altanek ogrodowych. Te dają świetne możliwości jeżeli chodzi o relaks w ogrodzie. Podczas upalnych dni możemy wygodnie rozsiąść się przy stole i uniknąć męczącego słońca, a w czasie niepogody dają nam schronienie przed deszczem, a także wiatrem. Decydując się na altankę ogrodową często sięgamy po gotowe konstrukcje, jednak również ciekawą opcją jest wybudowanie takiej altanki według projektu.

Wyposażenie altanki ogrodowej

Jednak czym jest altanka bez odpowiedniego wyposażenia? Najczęściej sięgamy po stół i krzesła, to musi stanąć w naszym ogrodzie. Bez tego żaden grill, czy jakakolwiek impreza w ogrodzie nie ma prawa bytu. Można postawić także na wygodne siedziska lub pufy, jednak to jest mniej praktyczne rozwiązanie. Warto zadbać również o oświetlenie w altance, te na pewno się przyda przy długich nocach w ogrodzie. W bardzo popularnych altankach drewnianych warto zachować piękny, drewniany styl i postawić na żyrandol także drewniany lub wykonany z elementów kutych, który świetnie komponują się z drewnem. Można także postawić na połączenie drewna i kowalstwa artystycznego.

Żyrandol na kole od wozu w altance

Dla zachowania odpowiedniego klimatu i stylu w altance ogrodowej warto postawić na żyrandol na kole od wozu. Dostępne wzory takich żyrandoli znajdziecie w zakładce Żyrandole kute. Taki żyrandol nie tylko świetnie oświetli wasze altanki nocą, ale także będzie świetnym elementem dekoracyjnym. Żyrandole na kole od wozu dostępne w ofercie firmy Framet również sprawdzają się w innych miejscach, pomieszczeniach. Można je również wykorzystać w górskich chatkach wykonanych z drewna lub zaaranżować w domowych salonach. Bardzo często żyrandole na kole od wozu wykorzystywane są do dekoracji karczm i restauracji, oddając ich swojski, staropolski klimat.