Wybór odpowiedniego ogrodzenia i rodzaj stawianej bramy powinien nastąpić jak najszybciej, już na etapie planowania budowy domu. Ogrodzenie należy dopasować do naszej działki pod względem jej ogólnych wymiarów, a także od tego czy nasza działka jest bardziej wąska, czy też bardziej szeroka. Umiejscowienie domu i ewentualnego parkingu na samochody też ma bardzo duże znaczenie. Te elementy są brane pod uwagę przy dostosowywaniu rodzaju bramy wjazdowej.

Bramy dwu i jednoskrzydłowe

Bramy jednoskrzydłowe są częstszym wyborem przy działkach wąskich i długich. Bramy z oczywistych względów otwierają się do wnętrza działki, więc musimy uwzględnić sporo miejsca na otwierane skrzydło przy takim właśnie wyborze. Jeżeli chcemy parkować samochód nie w garażu, lecz przed domem to nie może on stać za blisko bramy, żeby jej skrzydło podczas otwierania nie uderzyło lub nie porysowało samochodu. Bramy jednoskrzydłowe są również znacznie cięższe więc przy ręcznym otwieraniu również może być do kłopotliwe.

Bramy dwuskrzydłowe są popularniejszych rozwiązaniem, fachowcy od firmy Framet zachęcają do takiego właśnie wyboru. Są one nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu ze względu na wagę, czy też możliwość otworzenia tylko jednego skrzydła, ale także znacznie lepiej się prezentują na przydomowych posesjach. Zamawiając bramę kutą w zakładzie kowalstwa artystycznego można liczyć na indywidualny projekt i solidne wykonanie

Bramy przesuwne

Gdy mamy szeroką działkę, nie musimy zabierać miejsca w głąb tylko zastosować mechanizm bramy przesuwnej w bok. Taka brama ładnie się chowa wzdłuż ogrodzenia praktycznie nie robiąc przy tym żadnej szkody. Przy bramach przesuwnych trzeba dobrze je umiejscowić, a także rozplanować położenie furtki. Bardzo często przy tego rodzajach bram stosuje się silniki do bram, dzięki którym można wygodnie, za pomocą pilota otwierać i zamykać bramę wjazdową do swojej posesji.